خانه خلاق کرمانشاه

آوازه خانه خلاق کرمانشاه بر طاق جهان

کرمانشهان را مکنتی ست زراندود از هنر و صنعتی که در پود جان و احساس دلیرانه ی شیرزنان و مردانش تافته است. برگ برگ تاریخ کرمانشاه، ترکیبی ست هنرمندانه از خاک و باد و آب و آتش در گهواره تاریخ و تمدن کهن بزرگ سرزمین اهورایی؛ ایران…

کرمانشاه را از نظر صنایع دستی در گروه پنج استان برتر کشور می دانند. بسیاری از صنایع این استان رنگ و بوی هنر می دهند. اگر برگهای تاریخ هنر این تکه از سرزمین اهورایی را که فرهادوار بر دامنه بیستون نشسته است، ورق بزنیم بسیار هنرهایی می بینیم ‌که امروز روزگار میان همین صفحات رنگ می بازند و نشانی شان به اخرین بن بست ته تاریکه بازار و خانه قدیمی در آبی رنگ می رسد. ارغوان بافی، نمدمالی، موج بافی و جاجیم بافی از این جمله اند. یک آن دلم می خواهد دنیا بایستد و کرمانشاه را بردارم. گوشه دنجی برگزینم و خاک پاکش را محکم بر قلب خویش بفشارم و هزار آرزویم بر رونق و سرسبزی این دیار را بر جان جهانیان اقرار کنم.

خانه خلاق کرمانشاه اگر چه اولین در کشور است، ولی با پشتوانه علمی و تجربی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو)، اعضای دبیرخانه و گروه پشتیبان خانه های خلاق ایران در سطح ملی و گروه مدیریت و بهره برداری خانه خلاق کرمانشاه و با بهره گیری از پیشینه غنی فرهنگی و هنری مردمانش، نمونه موفقی از Creative Hub  خواهد شد و ورق می خورد روزگاری که کمتر کسی با شنیدن نام کرمانشاه و هنر دست شیرزنان و مردانش، زبان حال به تحسین نگشاید.

راز پنهان خانه های خلاق موفق در شکل دهی ، جان بخشی و انگیزش در فعالیت هاست. این موارد می تواند از وقایع اجتماعی و فرهنگی، تا ایجاد انگیزه و خلق ایده ها، تا پیشرفت مهارت های تجاری سنتی و دسترسی به خدمات تخصصی (فنی و مالی) باشد. آنها همچنین با خلق غیرقابل توصیف جامعه هنری ارتباط دارند. اگرچه غیرقابل توصیف بودن این امر مستلزم اتکاء به اعتماد و خوش نامی است. خانه های خلاق سرمایه اجتماعی خود را بدست می آورند که به سختی پیروز می شود و به راحتی می تواند از بین برود.

در باب ماهیت آجر به آجر و سنگ بنای خانه های خلاق، سخن ها بسیار گفته و چاپ و ترجمه شده یا نشده است. آنگونه که نوشته شده، مراکز خلاق در دنیا به سازماندهی برنامه های اقتصاد خلاق، نوآوری و توسعه کمک می کنند و با بهره گیری از پیشرفت های فن آوری، مصرف کنندگان را به خالقانی نوآور تبدیل می کنند.

مأموریت های خانه خلاق کرمانشاه

خانه های خلاق به عنوان یک پروژه راهبردی و محوری برای توسعه پایدار در سطح هر منطقه تعریف و طراحی می شود و این توانایی را دارد که بتواند بر اساس داشته های فرهنگی و هنری، جمعیت بالایی را جذب خود نماید. البته ناگفته نماند که مشارکت گروه های ذینفع، یکی از عوامل اساسی موفقیت و پایداری دستاوردهای برنامه های خانه ها ی خلاق هستند. خانه های خلاق به دلیل پیچیدگی و ویژگی های خاص خود، نیازمند مشارکت گروه های ذینفع از جمله دولت، بخش خصـوصی و جامعه میزبان در سطوح مختلف برنامه ریزی می باشد.

ذینفعان افرادی هستند که می‌توانند بر روی برنامه های های خانه های خلاق تاثیر مستقیم داشته باشند و یا این‌‌که به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم تحت تاثیر آن برنامه ها قرار بگیرند. شناسایی و مشارکت با ذینفعان می‌تواند بخش بزرگی از تضمین موفقیت یک برنامه باشد. خوشبختانه خانه خلاق کرمانشاه در این مرحله گام های مثبتی برداشته و در مورد مسئولیت و نوع همکاری، شیوه کار و حمایت ذینفعان در انواع فعالیتها بر اساس برنامه عمل و اهداف طراحی شده، جلسات متعدد کارشناسی برگزار نموده است.

تسهیلگری، پشتیبانی از کسب و کارهای مرتبط، ایجاد راهکارهای مالی برای ورود اعتبار به حوزه هنری و صنایع دستی، تأمین تسهیلات بانکی بدون سود برای هنرمندان و صنایع مرتبط، تامین اعتبار برای خریداران آثار هنری ، هویت سازی و ارزش آفرینی برای هنر، هنرمند و مقصد از طریق برگزاری جشنواره های سالانه هنر و خلاقیت در سطح استان و ملی، نشر کاتالوگ سالانه آثار برگزیده و هنرمندان، برگزاری حراج تخصصی هنرهای خلاق، برگزاری نگارخانه آنلاین و کد گذاری آثار و ایجاد شناسنامه اصالت هنری برای هنرمند، برگزاری رویدادهای هنری و نام گذاری روزهای سال به نام هنرمندان شاخص استان و برگزاری مراسم قدردانی، توسعه بازار هنر، تبلیغات، بازرگانی و فروش، توسعه گردشگری، بسته بندی،  گرافیک،‏ خلاقیت، شبکه های مجازی، ‏مشاوره، توسعه مشاغل خانگی از جمله مأموریت های خانه های خلاق است که با همراهی ذینفعان، منجر به تقویت ارزش اقتصادی، شکل دهی به نوآوری در محصولات و خدمات، آزمایش کردن و به چالش کشیدن شیوه های جدید کار خواهد شد تا این ابرپروژه به عنوان حامی و صدایی برای بخش خلاق کشور موجودیت حقیقی خود را پیدا کند.

خانه های خلاق می توانند باعث ایجاد طیف گسترده ای از تأثیرات در زمینه های مختلف سرمایه گذاری های نوپا، مشاغل، محصولات و خدمات جدید، سرمایه گذاری های آینده، توسعه استعـدادها و حفظ استعدادهای منطقه ای، آمـوزش های رسمی و غیر رسمی، باز آفرینی شهری، تحقیق و توسعه، شبکه سازی های جدید، مدل های نوآورانه سازمانی، پیشرفت کیفیت زندگی و غیره شود.

حمام تاریخی حاج شهباز خان

در گذر از کوچه‌های قدیمی این شهر و در قلب بزرگ بازار سنتی کرمانشاه، حمام تاریخی «حاج شهباز خان»، گنجینه‌ای از خاطره‌ها را در دل دارد.

حمام حاج شهباز خان در سال ۱۲۸۳ هجری خورشیدی در بافت قدیم و تاریخی شهر کرمانشاه بنا شد. حاج شهباز خان کلهر پسر منوچهر خان بیگلر بیگی یکی از رجال سیاسی و اجتماعی دوره قاجار در زمان محمد علی میرزا دولتشاه در کرمانشاه بود که بناهای تاریخی با ارزشی در این شهر از جمله مسجد حاج شهباز خان و حمام حاج شهباز خان را احداث کرد.

این حمام تاریخی مانند بسیاری از حمام‌های دوره قاجاریه، شامل سربینه یا رخت‌ کن، گرم خانه و خزینه‌های آب سرد و گرم است و از تمامی المان‌های معماری حمام‌های سنتی بهره برده است. سطوح داخل گنبدهای این حمام با استفاده از آهک بری به زیبایی مقرنس‌کاری شده‌اند. سربینه نیز به وسیله نقاشی‌های دیواری تزیین شده است. نقاشی‌های دیواری از دیگر تزیینات چشم‌نواز این حمام به شمار می‌آیند. طاق‌های فضای حمام از نوع طاق پنج و هفت و نحوه پوشش سقف به صورت گنبدی از نوع گنبد طاق چشمه است.

حمام شهبازخان کرمانشاه در ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شماره ۲۰۴۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه مالکیت قطعی دو دانگ حمام شهبازخان را داراست و باقی آن متعلق به مالک شخصی است.

در سال ۱۳۹۶، آقای جولیو ویناچا طراح خانه های خلاق در دنیا و مشاور سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(UNIDO)  به همراه کارشناسان ارشد این سازمان، به ایران سفر کردند و کرمانشاه به عنوان پایلوت برای خانه های خلاق انتخاب شد. پس از آن، امکان سنجی های لازم برای کاربردی کردن فضا انجام شد و مرمت حمام حاج شهبازخان شامل سیستم برق‌رسانی، سیستم فاضلاب، تجهیز گرمایشی و سرمایشی، ساماندهی درهای ورودی، آوار برداری، ترمیم نقاشی‌ها و گچ بری‌ها از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۶ با اعتباری حدود دو میلیارد ریال کلید خورد. تجهیزات مورد نیاز نیز از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در تاریخ اول اسفند ۱۳۹۸ جهت بهره برداری تحویل این مرکز شد.

هدف گذاری خانه خلاق کرمانشاه در ۲۰۲۱

خانه خلاق کرمانشاه، محلی ست برای گردههایی اندیشمندانه صاحبان فرهنگ و هنر و صنعت در دل کوه های باختر. حاصل این هم اندیشی و آموزش در کنار هم برای رشد و توسعه هنر و صنایع دستی و خلاق، می تواند مهر ارزشمندی بسازد از آثار انگشتان این جامعه پویا برای عرضه جهانی برند ملی هنر ایرانی از یکسو و ایجاد انگیزه برای جوان ترها و رونق اشتغال از سوی دیگر…..

برای تحقق اهداف بنیادین خانه خلاق کرمانشاه و همرنگی جماعتی که میزبان و میهمان این خانه خواهند بود باید دل را به دل آنقدر نزدیک کرد که واژه یکرنگی شکل بگیرد. حرف های زده هر روز را دوباره رخت پوشاند، شانه کرد، سرمه شان کشید، نونوارش کرد و با صفای دل، جوری بیان کرد که مهربانی از میان کلام، پیچک وار قد کشیده و بالا بگیرد. اطلاع رسانی پویا. شناسایی صنعتگران و هنرمندان صنایع خلاق. فراخوان و برگزی فستیوال و یک مهمانی باشکوه. دورهمی یا ایجاد محیط دوستانه کافه کارآفرینی، هم اندیشی و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی یا وُرک‌شاپ (Workshop). این گونه است که می توان ترکیب زیبایی از دانش ارتباطات و معاشرت اجتماعی بین متخصصین صنایع خلاق هنری به نمایش گذاشت.

گره چینی، احجام چوبی، سراجی سنتی (چرم)، احجام چوبی، سراجی سنتی (چرم)، نمدمالی، موج بافی، دوخت لباس محلی (کرمانشاهی)، مِرس بافی، چیغ بافی یا چیت بافی، جاجیم بافی، گیوه بافی، سازهای سنتی (تنبور)، فلزکاری (چاقوسازی)، ارغوان بافی (سبد بافی) و گلیم و هزاران دیگر در قامت هنر ذهن و جان و دست مردان فرهاد و زنان شیرین کرمانشاه تنیده است.

خانه خلاق کرمانشاه در جهت اهداف عالی خود، در درجه اول صنایع دستی منطقه و مشکلات پیشرو برای عرضه در بازارهای روز دنیا را شناسایی خواهد کرد و سپس ورکشاپ هایی خلاقانه با موضوعات صنایع دستی- محور برگزار می کند.

ورک‌شاپ ها به منظور معرفی یا تعلیم مهارت‌های کاربردی، تکنیک‌ها یا ایده‌هایی به شرکت‌کنندگان است. ورک شاپ ها برای طوفان فکری، یادگیری تعاملی، برقراری روابط جدید و حل مشکلات، فرصت بسیار مناسبی فراهم می‌کنند و دقیقاً به همین خاطر است که از پیش برنامه‌ریزی کردن برای آن‌ها امری حیاتی است.

خانه خلاق کرمانشاه در دورنمای آینده نزدیک خود، با توجه به فضای فیزیکی و جانمایی کارگاه های آموزشی، می تواند ماهانه کارگاه آموزشی تخصصی برگزار کند. این ورک شاپ ها ظرفیت پذیرایی از ۲۰ شرکت کننده و علاقه مند به یادگیری مهارتی جدید را دارا خواهد بود.

مرکز توجه این رویداد، شرکت‌کنندگانی خواهند بود که در حال انجام کار و یادگیری از آن طریق هستند، نه متخصصانی که به خود می‌بالند. ارائه گواهی نامه پایان دوره از دیگر مزیت های این رویداد خواهد بود.

همچنین پیش بینی می شود با توجه به گستره موضوعی رسته های هنری و صنایع خلاق در استان کرمانشاه، تعداد ۲۰ استارت آپ فعال در زمینه کسب و کارهای کوچک، کارآفرینی، فروش و گردشگری و … به صورت فعال ایجاد شود.

افزون بر این، تلاش خواهد شد تا نگارخانه دایم صنایع خلاق هنری در مجموعه خانه خلاق کرمانشاه برگزار شود. کمک به صنعتگران و هنرمندان صنایع خلاق برای ثبت برند های برتر ملی، راه اندازی وب سایت، پلتفرم های فروش محصولات هنری و فروشگاه های اینترنتی صنایع خلاق با هدف ارتقای بازار فروش داخلی، ایجاد و توسعه شاخه ها و زنجیره های ارزش، استعدادیابی هنرمندان و مربی گری حرفه ای توسعه در صنایع خلاق هنری، مشاوره دریافت تسهیلات ارزان قیمت برای هنرمندان و برندهای صنایع خلاق هنری، برگزاری رویدادهای هنری و مراسم تجلیل هنرمندان خلاق از دیگر فعالیت هایی ست که امید می رود با بهبود شرایط عمومی در سطح جامعه و رفع بلای کرونا از سوی خانه خلاق کرمانشاه انجام گیرد.

کلام آخر

امکان فراهم آوردن حد بالایی از امکانات برای رسیدن به تیررس آرزوهای مشترک از توسعه خانه های خلاق، اگر دشوار و طولا نباشد، زحمت دار است. این راه، راه مرد می خواهد که هستیم از تبار کاوه و فریدون و هر چه عزم، جزم خواهیم نمود. به راستی که احساس نزدیک رویش گندم در ساقه میسر است. در ساقه ایم تا هر صبح به آسمان نزدیک تر شویم و ابر، بارانش را زودتر، چون قاصدی جویا، به هفتاد سنبله شکفته مان برساند. خنده این ساقه ساقه ها، محصول دست دلواپس و مواظب باغبان است. باغبانمان، چنین تقدیرمان خواسته و حتما که بهین است برای ما. باغ اش آباد که زمین را چنین، از تکرار گندم، طلایی می کند.

اگر این صفحه را باغی فرض بگیری، یادگاری مان بر این ساقه یک جمله است؛

آوازه هنر و صنعت خلاق شهر نشسته در بیستون ایران را بر طاق جهان حک خواهیم نمود.

آیین نامه اجرایی خانه خلاق کرمانشاه

توسعه پایدار هدفی است که برای تحقق آن می بایست فرآیندی جامع، کاربردی و پویا تعریف کرد. این فرآیند همانند یک مسیر مبدا و مقصد دارد، در ازای مسیر توسعه پایدار وابسته به عوامل مختلفی از جمله شرایط توسعه یافتگی منطقه، فرهنگ، طبیعت و جامعه میزبان توسعه است. هر چه زیرساخت ها در یک منطقه آماده تر باشد فرآیند توسعه یافتگی کوتاه تر خواهد بود. موفقیت در این مسیر برای رسیدن به مقصد نیز شرایطی دارد، مشارکت ذینفعان، سرمایه، اتصال به بازارهای مصرف، تامین امکانات و مهم تر از همه وجود پویایی لازم برای استفاده از فرصت ها در مسیر توسعه پایدار است.

یکی از مقوله های اصلی در توسعه پایدار، فرهنگ و هنر و گردشگری است. تجربه های جهانی و نیازهای داخلی، ما را بر آن داشت تا پروژه خانه خلاق را به عنوان یکی از اصلی ترین نهادهای توسعه ای در نظر بگیریم. پروژه ای که در ۱۷ کشور جهان به اجرا در آمده و تاثیرات بسیار ارزشمندی را پدید آورده است. خانه های خلاق به عنوان یک پروژه راهبردی و محوری برای توسعه پایدار در سطح هر منطقه تعریف و طراحی می شود و این توانایی را دارد که بتواند بر اساس داشته های فرهنگی و هنری، جمعیت بالایی را جذب خود نماید. بازارسازی برای تولیدات فرهنگی و هنری و ایجاد جاذبه منحصر به فرد برای جذب گردشگران از مزایای ایجاد خانه های خلاق است که در کنار ارتقا ارق ملی، پرورش امید و شادابی جامعه با پویایی و خلاقیت مداوم به تولید ثروت پایدار بپردازد.

خانه خلاق با هدف توسعه زیرساخت ها و تسهیل گری در زمینه صنایع خلاق فعالیت می نماید و ذیل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به توسعه صنایع خلاق در استان کرمانشاه می پردازد.

گفتنی است مطابق تعریف سازمان بین المللی ” آنکتاد ” صنایع خلاق، چرخه‌هایی از خلق، تولید و توزیع کالاها و خدمات‌اند که خلاقیت و سرمایه‌ی فکری را به ‌عنوان ماده خام به کار می‌گیرند. این صنایع متشکل از مجموعه ‌ای از فعالیت ‌های دانش‌بنیان، متمرکز بر هنر اما نه محدود به آن است که پتانسیل درآمدزایی از داد و ستد و حقوق مالکیت معنوی دارند و شامل محصولات مادی و ملموس و غیرمادی و معنوی، یا خدمات هنری با محتوای خلاق، ارزش اقتصادی و هدف‌های بازاری هستند. این موسسه بر اساس تعریف فوق از صنایع خلاق، به بهره گیری از دانش روز دنیا در راستای بهره وری ظرفیت های استان کرمانشاه بر اساس استانداردهای بین المللی صنایع خلاق، دستورالعمل های دبیرخانه خانه های خلاق ایران و ظرفیت های سازمان های مسئول اقدام می نماید. بر این اساس، آیین نامه اجرایی ” خانه خلاق کرمانشـاه” به شرح ذیل ابلاغ می شود:

 1. خانه خلاق: مکانی برای معرفی و ارائه محصولات نوآورانه صنایع دستی که توسط صنعتگران خلاق تولید شده است تا از طریق هم­افزایی و تعامل با یکدیگر به برندهای معتبر تبدیل شوند.
 2. راهبر خانه خلاق: مسئول اداره خانه خلاق و ارائه مشاوره تخصصی به صاحبان ایده­های نوآورانه، هدایت صاحبان سرمایه و ایده در چارچوب طرح­های نوآورانه و بازارپذیر کسب و کار، ارائه مشاوره­های تخصصی به کارآفرینان با رویکرد افزایش توان رقابت­پذیری در بازارهای هدف، ارائه مشاوره به متقاضیان در خصوص مباحث قانونی و حقوقی و ارائه راهکارهای تامین مالی طرح­های نوآورانه است.
 3. کار گروه: کار گروه خانه خلاق کرمانشاه
 4. دبیرخانه مرکزی خانه­های خلاق: این دبیرخانه به ریاست مدیر ملی طرح خانه­های خلاق و همکاری کارشناس ارشد خانه­های خلاق در یونیدو و همچنین راهبران خانه­های خلاق استانها وظیفه راهبری، تصمیم­گیری و هماهنگی امور مربوط به خانه­های خلاق در سطح ملی را برعهده دارد.
 5. شرکت های خلاق: به شرکت های و مؤسسات خصوصی نوآوری در زمینه صنایع دستی و صنایع خلاق هنری اطلاق می شود که یا در صنایع فرهنگی مشغول به فعالیت بوده و یا الگوهای نوین کسب و کار و خلاقانه را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته باشند.
 6. مبادی: مبادی شناسای شرکتهای خلاق هستند که از سوی کارگروه صلاحیت آنها احراز شده باشد.
 7. مراکز تخصصی آموزشهای کارآفرینی و مهارتهای کسب و کار: مکانی برای یادگیری علوم روز کسب و کار، ارائه مشاوره های تخصصی به کسب و کارهای سنتی که علاقه مند به بروزرسانی خود هستند و نیز کسب و کارهای نوپا، تربیت افراد و بنگاه های کارآفرین می باشد که در این دستورالعمل به اختصار مرکز کسب و کار گفته می شود.
 8. استارتاپ: یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرار پذیر و مقیاس پذیر به وجود آمده است.
 9. شتابدهنده: به عنوان مؤسسات و مراکز پشتیبان کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان هستند و عمده خدمات آن تأمین فضای اداری، ارائه مشاوره های کسب و کار به وسیله مربیان و مشاوران خود، آموزش و برگزاری کـارگاه، شبکه های ارتباطی، تأمین سرمایه و … می باشد.
 10. منتور (هدایتگر): فردی است با تجربه و آگاه به حوزه کسب و کار، دارای سابقه کارآفرینی و ارتباطات قابل توجه که تجربیات حرفه ای و دانش تخصصی خود را به استارتاپ ها انتقال می دهند.
 11. کوچینگ: کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ که گاهی با عنوان مربی یا رهیار نامیده می شود و مراجعه کننده است که با استفاده از آن، مراجعه کننده با استفاده از تفکر عمیق و خالق خود، توانایی شخصی و حرفه ای خویش را افزایش می دهد.
 12. صنایع دستی: صنایع دستی به مجموعه ای از هنر – صنعت ها اطلاق می شود که به طور عمده با استفاده از مواد اولیه بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به کمک دست و ابزار دستی، موجب ساخت محصولاتی می شود که در هر واحد آن، ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی می یابد و همین عامل، وجه تمایز اصلی اینگونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه ای و یا سایر صنایع دستی فاقد جنبه های هنری است.
 13. خلاق و فرهنگی: آن دسته از فعالیت های اقتصادی که ریشه در نوآوری، خلاقیت، مهارت، استعداد و میراث فرهنگی به معنی عام داشته و پتانسیل مناسبی برای ایجاد شغل و ثروت از طریق تولید، خدمت و بهره برداری از دارایی های فکری دارد. بر این اساس چنین صنایعی را می توان در بخش های زیر دسته بندی نمود:

۱-۱۳-۱   کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی

۱-۱۳-۲   صنایع دیداری و شنیداری

۱-۱۳-۳   صنایع دستی، گردشکری و میراث فرهنگی

۱-۱۳-۴   هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی

۱-۱۳-۵   بازی، اسباب بازی و سرگرمی

۱-۱۳-۶   طراحی و معماری

۱-۱۳-۷   چاپ و نشر

و سایر صنایع خلاق و فرهنگی (بسته به ماهیت و جایگاه آن) که به تصویب کارگروه خواهند رسید.

 1. تشکل های حرفه ای، انجمن ها، تعاونی ها و اتحادیه های صنفی صنایع دستی: تشکل های حرفه ای، انجمن ها، تعاونی ها و اتحادیه های صنفی صنایع دستی عبارتست از مجموعه های خصوصی که متشکل است از افراد اعم از هنرمندان و صنعتگران در رسته های مختلف که منافع مشترک دارند. توسعه برنامه‌ها و تداوم طرح هایی را تسهیل می‌کنند که برای بهبود وضع رفاهی و حقوقی اعضایشان طراحی شده‌است. به علاوه موجب پیشبرد طرح ها و فعالیت‌ها و جلب حمایت نهادها از حوزه تخصصی فعالیت آنها می‌شوند.
 2. الگوهای نوین کسب و کار (با اولویت کسب و کارهای IT محور): عبارتست از خلق مزیت رقابتی مبتنی بر نوآوری در مدال کسب درآمد، کاهش هزینه ها، مدیریت زنجیره تأمین، بازاریابی، متمایزسازی محصولات، خدمات و سایر فعالیت هایی که منجر به ساختارهای جدید در الگوهای کسب و کار بنگاه می شود و عموماً مبتنی بر بکارگیری مؤثر ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه های خدمات و نیز سایر کسب و کارهای جدید از جمله نوآوری اجتماعی، خدمات کسب و کار جدید در حوزه های اولویت دار صنایع دستی و هنری در استان می باشد.
 1. راهبر خانه خلاق کرمانشاه (رئیس کار گروه)
 2. مدیر ملی طرح خانه های خلاق (آقای علیرضا کاظمی)؛ (دبیر کار گروه)
 3. استاندار ( معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری نماینده نام الاختیار )
 4. نماینده حقوقی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه
 5. رئیس انجمن صنایع دستی استان کرمانشاه
 6. نماینده انجمن صنفی مراکز مشاوره و شتاب دهنده ها
 7. نماینده انجمن صنفی شرکت های گردشگری و راهنمایان

تبصره ۱: دبیرخانه اجرایی خانه خلاق کرمانشاه در خانه خلاق کرمانشاه (حمام شهباز خان) تشکیل می شود.

۴-۱-  اداره مطلوب خانه های خلاق به منظور ارائه انواع خدمات (انواع مشاوره، آموزش، توسعه تولید، توسعه بازار، جذب منابع مالی و سرمایه گذاری و غیره)

۴-۲-  هدایت هنرمندان و صنعتگران صنایع خلاق و کمک به آنها بر پایه سه فرایند اصلی:

 • الف: مشاوره شغلی و آموزشی (پردازش ایده و داوری، تیم سازی، خدمات فنی و کارآفرینانه و …)
 • ب: شناسایی توانمندسازها و آشنایی با شرکتهای موفق، انکوباتورها، کسب و کارهای پلتفُرمی
 • ج: تجاری سازی ایده ها با تکیه بر ظرفیت های سرمایه گذاران بخش خصــوصی و نهادهای پشتیبان و حامی ایده های خالق و نوآور

۴-۳-  مشاوره و تسهیل در صدور مجوزهای شتاب دهنده و مراکز توآوری حوزه صنایع خلاق هنری

۴-۴-  ارائه تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط و رشدیافته در خانه های خلاق

۴-۵-  توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی در استان و تبیین و ارتقای سهم شرکتهای خلاق در اقتصاد

۴-۶- ایجاد و تقویت برندهای شرکت های خلاق در صنایع و محصولات صنایع دستی و فرهنگی استان کرمانشاه و خدمات جدید مبتنی بر فناوری و نوآوری

۴-۷-  خلق مدل­های جدید کسب و کار و ایجاد فرصت برای استارت آپ­های خلاق، فن­آور و شرکت­های دانش بنیان

۴-۸-  تقویت صادرات و همکاری های بین المللی در حوزه صنایع دستی و خلاق هنری و کسب و کارهای نوآورانه

۴-۹-  دفاع و تجلیل از استعدادهای نوظهور؛ کشف مرزهای عمل امروزی و پذیرش ریسک­های ناشی از نوآوری.

تبصره ۲: تمام مسئولیت های مندرج در ماده چهار این آیین نامه منحصراً بر عهده راهبر خانه خلاق کرمانشاه می باشد و ایشان همچنین به نمایندگی از مدیر ملی طرح خانه های خلاق، مسئولیت تام دارد و تمامی اسناد و اوراق بهادار و تعهدآور از قبیل چک، برات و سفته، قراردادها و عقود اسلامی با امضاء راهبر خانه خلاق همراه با مهر معتبر می باشد.

۵-۱-  همکاری در تسهیل صدور مجوز  فعالیت های کارآفرینی و توسعه اشتغال در حوزه صنایع خلاق هنری

۵-۲-  تسهیل در صدور مجوزهای مرتبط با وزارتین تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای متقاضیان فعالیت در حوزه صنایع دستی و صنایع خلاق

۵-۳-  هماهنگی و همکاری در توسعه بازار صنایع دستی از طریق تعامل شرکت های خلاق و تولیدکنندگان با عرصه کنندگان و صادرکنندگان

۵-۴-  کمک به ایجاد بستر برای ارتباط با بازار جهانی و توسعه صادرات در حوزه صنایع خلاق

۵-۵-   تعیین مبادی معتبر و دارای صلاحیت برای معرفی هنرمندان و صنعتگران خلاق

۵-۶-   پیگیری از نهادهای دولتی و حاکمیتی برای حمایت و رفع موانع شکل گیری و رشد کسب و کار شرکتهای خلاق و حمایت از هنرمندان و صنعتگران خلاق

۵-۷-  حمایت از ایجاد و تقویت نهادهای زیست بوم نوآوری و کارآفرینی در حوزه شرکتهای خلاق شامل شتاب دهنده، مراکز نوآوری، مراکز شکوفایی، مؤسسات و صندوق های سرمایه گذار خطرپذیر و نظیر آن

۵-۸-   کمک در شبکه سازی و ایجاد باشگاههای تخصصی متشکل از هنرمندان و صنعتگران خلاق در رسته های مختلف و تعیین نیازهای آنها

۵-۹-   اطلاع رسانی و ترویج برنامه خانه خلاق کرمانشاه و عملکرد آن

۵-۱۰-   ارزیابی دوره ای عملکرد و شناسایی و معرفی هنرمندان و صنعتگران و شرکتهای خلاق و برتر

۵-۱۱-   حمایت و تأمین منابع منابع مالی و اعتباری مورد نیاز برای برنامه توسعه صنایع خلاق کرمانشاه

۴-۱۲-   نظارت بر حسن اجرای مصوبات کارگروه

 1. هنرمندان و صنعتگران شاخص استان که صاحب برند و دارای نشان ملی مرغوبیت کالاهای صنایع دستی باشند و می توانند به عنوان منتور، کارگاه های خلاق برگزار کنند.
 2. خصوصی بودن: مؤسسات و شرکتهای دولتی مشمول این آیین نامه نمی باشند.
 3. نوآورانه بودن محصول/ خدمت (حداقل در استان): محصول/ خدمت ارائه شده توسط شرکت باید حداقل در استان نوآورانه بوده و سطح متمایزی نسبت به فعالیتهای مشابه در استان و کشور داشته باشد.
 4. ظرفیت مربوط به اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: این شاخص خود از زیر شاخص های زیر تشکیل شده است که باید حداقل واجد یکی از موارد زیر باشد:

۶-۴-۱ میزان تأثیر تولید خلاق و نوآور بر ایجاد اشتغال پایدار، کاربردی کردن محصول

۶-۴-۲ اقبال جامعه و وجود ظرفیت ایجاد رقابت داخلی بین گروه های مشابه هنری

۶-۴-۳ دارا بودن ظرفیت مناسب صادراتی و توسعه در بازار کشورهای هدف

 1. اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان
 2. مراکز نوآوری و شکوفایی و شتاب دهی فناوری صاحب صلاحیت در سطح استان
 3. رویدادها، هفته های هنری، حراجی ها، جشنواره ها و برنامه های معتبر ملی و بین المللی مرتبط با حوزه فعالیت استان
 4. سایر مجموعه های موثر در توسعه کسب و کارهای خلاق که علاوه بر تخصصی بودن فعالیت آنها دارای نظام ارزیابی و رتبه بندی در ساختار خود باشند، به تشخیص دبیرخانه
 5. باشگاه خانه خلاق
 6. استارت آپ ها، شبکه های اجتماعی و رسانه ها

تبصره۳: کارگروه می تواند به صورت مستقیم مجموعه ای حقوقی دارای کسب و کار مرتبط با این آیین نامه که دارای محصول/خدمت با اقبال مشتری زیاد و متمایز از محصول/خدمات مشابه قبلی باشند را شناسایی و به عنوان شرکت خلاق یا هنرمند و صنعتگر خلاق معرفی نمایند.

تبصره ۴: دبیرخانه کارگروه کلیه شیوه نامه اجرایی مورد نیاز برای شناسایی، ارزیابی و معرفی (ناظر به تبصره ۲) و ارائه خدمات را تدوین نموده و به تصویب کارگروه می رساند.

تبصره ۵: کارگروه در خصوص تصویب یا رد صلاحیت شرکتهای معرفی شده از سوی مبادی به عنوان شرکتهای خلاق و هنرمندان و صنعتگران خلاق تصمیم گیری کرده و نتایج از طریق دبیرخانه به مبادی مرتبط و شرکت ها و افراد متقاضی اعلام می شود.

تبصره ۶: در صورت تأیید، شرکت یا فرد متقاضی برای مدت ۲ سال مشمول دریافت خدمات مصوب کارگروه خواهد شد.

تمدید این زمان منوط به تداوم به شرلیط مورد نیاز در این آیین نامه و تصویب مجدد کارگروه است.

 1. تخصیص مبلغی مشخص از محل اعتبارات استانی
 2. درصد های پیش بینی شده معقول از طریق دریافت هزینه های ارائه خدمات

این آیین نامه در یک مقدمه، ۹ ماده و ۶ تبصره در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۹ به تصویب کارگروه تخصصی خانه خلاق کرمانشاه رسیده و از طریق ابلاغ قابل اجرا می باشد.

میزهای خانه خلاق کرمانشاه

مشاوره توسعه فنی محصولات

بسیاری از شرکتها در مسیر تولید محصولات خود با موانع متنوعی مواجه می شوند که بخش مهم و قابل توجهی از آنها فنی است. در برخی از موارد محصولات شرکت های صنایع خلاق نیاز به دانش های متنوعی دارد که در اختیار گرفتن آن برای شرکت هزینه های قابل توجهی دارد. علاوه بر آن دانش فنی شرکتها محدودیت هایی دارد که با استفاده از کارشناسان بیرونی میتوان این محدودیت ها را برطرف کرد. بر این مبنا خدمت مشاوره توسعه فنی محصولات در حوزه های مختلف این امکان را برای شرکتها فراهم کرده است که به صورت رایگان از طریق جلسات مشاوره با کارشناسان، ابهامات خود را رفع نمایند.

از جمله مشاوره های مورد حمایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاوره طراحی صنعتی و بسته بندی

مشاوره توسعه فنی محصولات در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و…

مشاوره بیمه تأمین اجتماعی و هیأت تشخیص مطالبات بیمه

مشاوره بیمه تامین اجتماعی

مشاوره بیمه تامین اجتماعی شامل مشاوره پیرامون کلیه قوانین کار و تامین اجتماعی، تهیه و تنظیم لایحه دفاعیه جهت ارایه به سازمان تامین اجتماعی، بررسی قراردادها از نظر بیمه و ارائه خدمات مشاوره ای قبل و بعد از عقد قرارداد با محوریت بیمه سازمان تامین اجتماعی و … می باشد.

هیأت تشخیص مطالبات بیمه

در راستای تلاش برای حداکثر استفاده از توان کسب و کار داخلی و برداشتن موانع موجود بر سر راه واحدهای تولیدی و خدماتی کشور، قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم» در تاریخ اول مرداد ماه سال ۱۳۹۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. ذیل ماده ۱۳ این قانون، تسهیلات و تخفیفاتی برای واحدهای معسر و دچار مشکل در بازپرداخت بدهی  ها و جریمه  های بیمه  ای سازمان تأمین اجتماعی، در نظر گرفته شده است که آیین  نامه اجرایی آن در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۲ به تصویب هیئت وزیران رسید (به همراه اصلاحیه مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۸). طبق بخشنامه شماره ۱۰۰۰/۹۵/۲۹۷۳ مورخ ۹۵/۳/۲۷ سازمان تامین اجتماعی موضوع «بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب»، شرکت  ها می  توانند در صورت لزوم به مراجع ذی صلاح برای ارائه دلایل و مستندات خود مبنی بر غیرارادی بودن بدهی ها و آثار ناشی از تحریم ها مراجعه نمایند.

بر این اساس طی تفاهم نامه هایی که فیمابین موسسه بنیاد توسعه صنایع خلاق و سازمان تأمین اجتماعی منعقد خواهد شد، در صورتی که برای شرکت های خلاق و دانش بنیان پرونده بدهی و شمول جریمه در یکی از شعب سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود، پس از انجام بررسی های لازم و انطباق با شرایط قانون مذکور و آیین  نامه اجرایی و بخشنامه فوق الذکر، معرفی نامه ای مبنی بر تأیید فعالیت های خلاق و دانش بنیان شرکت و چالش های مالی مورد ادعای آن، جهت بخشودگی جریمه ها و تقسیط بدهی های متعلقه به شعبه مورد نظر صادر خواهد کرد. مقتضی است شرکتهای خلاق و دانش بنیان پیش از پایان مهلت قانونی تعیین شده توسط سازمان تامین اجتماعی نسبت به این درخواست اقدام فرمایند. ارائه این درخواست تا پیش از مهلت مقرر قانونی امکان رسیدگی دارد.

مشاوره بازاریابی دیجیتال، روابط عمومی و مدیریت ارتباط با مشتری

فضای کسب و کار در دنیای امروز به شدت تغییر یافته است و تبلیغات به عنوان بازوی اصلی فروش و توسعه‌ بازار شناخته می‌شود‌. در راستای معرفی توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، حمایت از توسعه بازار و بازاریابی محصولات آنها، مشاوره های زیر بصورت رایگان به این شرکت ها ارائه می شود ارائه می شود:

 • مشاوره بازاریابی دیجیتال: این نوع مشاوره به منظور ارائه بهترین راهکارها برای بازاریابى و تبلیغات در فضای اینترنتی به شرکت‌های متقاضی ارائه می گردد.
 • ارائه مشاوره روابط عمومی و مدیریت ارتباط با مشتری: این نوع مشاوره در زمینه های مرتبط با مدیریت ارتباط با مشتریان، ایجاد بازار های جدید، ارتباط با مطبوعات، استفاده از شبکه های مجازی، برگزاری مراسم و ریدادها و … به شرکت ها و متقاضیان ارائه می گردد.

مشاوره توسعه بازار داخلی

آشنایی با روش‌های نوین بازاریابی، ایجاد زیرساخت‌های افزایش فروش، همکاری‌های فناورانه و… از مهمترین نیازهای شرکت‌ها در مسیر تجاری‌سازی محصولات خلاق و دانش‌بنیان محسوب می‌شود. بر همین اساس موسسه توسعه صنایع خلاق تا بازار با حمایت نهادهای حمایتی و با در اختیار داشتن شبکه‌ای از مشاوران و کارگزاران مجرب در این حوزه‌ سعی نموده تا بخشی از نیازهای شرکت‌ها در این زمینه را مرتفع نماید.

 • مشاوره ارجاع کار و معاملات دولتی (مناقصات)

مشاوره ارجاع کار و معاملات دولتی در زمینه رفع ابهام، قواعد و الزامات اجرایی ارجاع کار و مناقصات و … در مدلهای حضوری، تلفنی و یا مکاتبه ای به شرکت ها ارائه می گردد. سرفصل های قابل بحث در این ایستگاه مشاوره شامل موارد زیر است:

مشاوره برای تهیه‌ی پیشنهادهای بهتر و برنده‌شدن در مناقصات و دیگر رقابتهای ارجاع‌کار؛ بررسی و راه‌حل اختلافات شرکتها و کارفرمایان در امور مناقصات و ارجاع‌کار؛ رفع ابهام قواعد و الزامات اجرایی ارجاع‌ کار(مناقصه و خرید خدمات مشاوره)؛ نکات اجرایی در ارزیابی کیفی شخصیت و توانایی شرکتها؛ نکات اجرایی در ارزیابی فنی و بازرگانی پیشنهادها و محصولات شرکتها؛ الزامات قراردادهای دولتی و تغییرات، الحاقات و متمم‌ها در قراردادهای دولتی

 • مشاوره بازاریابی و فروش

مشاوره بازاریابی در موضوعات مرتبط با تحلیل بازارهای هدف، کانال‌های فروش، برندسازی، استراتژی های ورود به بازار و … به شرکت‌ها و متقاضیان ارائه می‌گردد.

 • مشاوره قیمت گذاری محصول

مشاوره قیمت گذاری به منظور تعیین قیمت یک کالا یا مجموعه ای از کالاها به منظور عرضه به بازار با درنظر گرفتن شرایط رقابتی قابل ارائه است.

 • مشاور بازاریابی دیجیتال

مشاور بازاریابی دیجیتال به منظور ارائه بهترین راهکارها برای بازاریابى و تبلیغات در فضای اینترنتی به شرکت‌های متقاضی ارائه می گردد.

مشاوره ورود به بورس و فرابورس

این مشاوره به منظور ارائه راهکارهای ورود یک شرکت به بورس و فرابورس، بررسی اولیه قابلیت شرکت برای پذیرش و تایید در بورس و فرابورس، معرفی حمایت ها و تسهیلات و … مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مشاوره روش های مذاکره با سرمایه گذار

ارائه خدمات مشاوره روش های مذاکره با سرمایه گذاران به شرکت های معرفی شده از سوی کارفرما به مجری ارائه می گردد.

مشاوره تهاتر بدهی های دولتی

با ثبت درخواست مشاوره تهاتر بدهی های دولتی با بدهی های مالیاتی و بانکی، شرکت ها می توانند از خدمات مشاوره این حوزه استفاده نمایند.