خدمات خانه خلاق

چگونگی تامین سرمایه برای خانه های خلاق

به فرآیندی که به دنبال ایجاد، جمع آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه ای برای هر نوع مخارجی است، تامین مالی می­گویند. منابع مالی در کشور در سه حوزه بانک، بازار سرمایه و بیمه جمع آوری می شود. این منابع بطور مستقیم یا غیر مستقیم در جهت تامین مالی پروژه های شرکت­ها و سایر موارد استفاده می­شود. برخی از روش­های تامین مالی استارت­آپ­ها در سراسر دنیا به شرح زیر و یا ترکیبی از آنها است:

  • سرمایه­ گذاری خصوصی
  • درآمد کسب شده
  • تامین مالی جمعی (Crowdfunding)، روشی‌ست که در آن سعی می‌شود تا از جمعیتی از مردم، خیّرین، سرمایه‌گذاران و…، برای راه‌اندازی یک پروژه یا یک کارآفرینی معمولا استارت آپ‌ها تامین سرمایه شود. این روش معمولا به صورت آنلاین و به کمک وبسایت­ها انجام می­شوند. مدل­های تامین مالی شامل: اهدا، پاداش، وام (قرض) و مشارکت است.
  • سرمایه­ گذاری فرشته: سرمایه گذار فرشته شخصی است با سرمایه­‌ی خالص بالا که از سرمایه‌­ی شخصیِ خود برای سرمایه گذاری استفاده می‌کند و برای این سرمایه گذاری تنها به تصمیمات خود متکی است.سرمایه گذاران معمولا به‌امید رسیدن به سود، در کسب‌وکار شما سرمایه گذاری می­‌کنند (به‌صورت خرید سهام)؛ برای همین نه‌تنها کسب‌وکار شما را با افزایش سرمایه­ حمایت می­‌کنند، بلکه تجربه و دانش خود را نیز در راستای کسب موفقیت در اختیار شرکت شما قرار می‌دهند. آنها می‌­توانند به‌تنهایی سرمایه گذاری کنند یا در قالب سندیکا (گروهی از فرشته‌­ها) این کار را انجام بدهند. هر سرمایه گذار فرشته­‌ به حوزه­‌ی خاصی از کسب و کار علاقه‌مند است. این افراد معمولا مبالغی بین ۴۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری می­‌کنند. همچنین به‌واسطه­‌ی سندیکاها این مبالغ تا ۸ میلیارد تومان نیز می­‌رسد.